9 X w naszych szkołach odbyła się kolejna edycja żywej lekcji historii. Tym razem uczniowie zapoznawali się z realiami XVII wiecznej Rzeczypospolitej. Przeżycl wojny polsko-szwedzkie, polsko-moskiewskie, polsko-tureckie. Nie tylko uczniowie brali czynny udział w zbrojnych czynach. Pani Sylwią również dała się namówić na militarną przygodę.
Żywa lekcja historii w SP2 i FSP2
- 14
Wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu
Klasa 3SP2 oraz klasy 2 i 3 Filii odkrywały wspólnie tajemnice Kopalni Guido. Dzieci zjechały pod ziemię, by poznać warunki pracy górników oraz zobaczyć maszyny wydobywające węgiel. Następnie miały okazję przejechać się podwieszaną kolejką górniczą (jedyną na świecie udostępnioną dla turystów!). W planie wycieczki był też najdłuższy w Polsce podziemny spływ łodzią podczas, którego dzieci poznały Skarbka i Utopka. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, o czym świadczą uśmiechnięte buzie. Zobaczcie sami!
Więcej zdjęć i możliwość pobrania: kliknij tutaj.
3
Ślubowanie Pierwszoklasistów w SP2
- 13
Uroczystość pasowania na uczniów, to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. W dniu 18 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Na początku uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Następnie złożyły przysięgę, a pani dyrektor Sabina Baran symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej.
Po pasowaniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Otrzymały dyplomy i drobne upominki. Fakt obecności rodziców dodał wyjątkowej wagi tej uroczystości.
Życzymy pierwszakom dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki, samych piątek i szóstek oraz niezapomnianych szkolnych przyjaźni.
Wszystkie zdjęcia oraz możliwość pobrania tutaj:
https://drive.google.com/drive/folders/1ojV3bmDT2orUkiHICKw2bf5OKCZjbrIB
Dzień Edukacji Narodowej w FSP2
Dzień Edukacji Narodowej w Filii połączony był z oficjalnym przyjęciem w poczet uczniów naszej szkoły - pierwszoklasistów.
Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać zespołu The Best of Filia, który uraczył nas ardzo oryginalnymi tekstami piosenek.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia :)
48
Dzień Edukacji Narodowej w SP2
Dzisiaj, 14 października, świętowaliśmy w naszej szkole, Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela. Już od samego rana czuć było, że to nie jest zwykły dzień. Wszyscy uczniowie ubrani byli w galowe stroje, a co niektórzy, pojedynczo lub w grupach nieśli kwiaty i jakby kogoś szukali. Życzenia i miłe gesty były widoczne na każdym kroku.
Na lekcji trzeciej odbyła się uroczysta akademia, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele rady rodziców. Klasa II pod opieką wychowawczyni przygotowała przedstawienie z tej okazji, które zrobiło ogromne wrażenie na uczniach i nauczycielach. A co najważniejsze, każdy miał uśmiech na twarzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
20
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Oświaty oraz Uczniom naszej szkoły.
Drodzy Nauczyciele, dziękujemy za Wasz trud, cierpliwość i codzienne zaangażowanie w kształtowanie młodych umysłów. Wasza praca jest niezwykle cenna, ponieważ nie tylko przekazujecie wiedzę, ale także inspirujecie do rozwijania pasji i poszukiwania własnych dróg życiowych.
Pracownicy Administracji i Obsługi, bez Waszej codziennej troski i wsparcia szkoła nie mogłaby funkcjonować. Dziękujemy za Waszą pracę, która często jest niedoceniana, a ma ogromne znaczenie dla tworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska do nauki.
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że każdy dzień w szkole to kolejny krok w Waszej edukacyjnej podróży. Doceniajcie pracę nauczycieli i bądźcie otwarci na nowe wyzwania, bo to właśnie wyznacza Waszą przyszłość.
Życzymy wszystkim zdrowia, wytrwałości i satysfakcji z pełnionej roli w edukacyjnym procesie. Niech każdy dzień przynosi nowe powody do radości i dumy z osiągnięć naszych uczniów!
Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej nr 2 i jej Filii
w Suchej Beskidzkiej
Zapraszamy na film o naszej szkole!
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej szkole, który przygotowały uczennice klasy 7b:
Antonina Ścieszka, Maja Ścieszka, Anna Knapczyk, Patrycja Matusik oraz Julia Krzeszowiak.
Kliknij tutaj, aby odtworzyć film.
Zawody rowerowe
Jak co roku sportowy rok rozpoczęliśmy od zawodów rowerowych. Aż 96 uczniów wzięło udział w dzisiejszym finale powiatowym w kolarstwie górskim MTB, który odbył się w Zawoi. Naszą szkołę reprezentowali: Gabrysia Basiura i Nadia Śmietana z klasy 4, Zosia Basiura i Paweł Miklaszewski z klasy 7b oraz Lena Śmietana i Julka Wątroba z klasy 8. Świetną wiadomością jest to, że wszystkie dziewczyny zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 27 września w Sieprawiu. Zosia, Gabrysia i Nadia startowały w kategorii Igrzyska Dzieci zajmując odpowiednio 3, 4 i 8 miejsce. Lena, Julka i Paweł startowali w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Lena była trzecia, Julka piąta, a Paweł czternasty.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w zawodach wojewódzkich!
3
PILNA POMOC DLA POWODZIAN
Ostatnie dni przyniosły dramatyczne zmiany hydrologiczne w południowych regionach Polski. Sytuacja zmieniała się z minuty na minutę. Rzeki przybierały błyskawicznie, a intensywne opady deszczu doprowadziły do ogromnych zniszczeń w województwach: opolskim, dolnośląskim i śląskim.
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panem Wojtkiem Plewką i Ewą Pawłowską organizują zbiórkę pieniężna oraz kiermasz na rzecz poszkodowanych w powodzi. Zbiórka pieniężna odbędzie się w dniach 18-20 września. Kiermasz charytatywny odbędzie się w dniach 24-25 września. (Od 23 września można przynosić rzeczy na kiermasz, każdy wycenia swoją rzecz)
Pieniądze zostaną przekazane tym, którzy tej pomocy teraz najbardziej potrzebują. Prosimy każdego - rodziców, uczniów i nauczycieli - o wsparcie tej akcji. Razem możemy naprawdę wiele zdziałać. Nasza szkolna społeczność już nieraz udowodniła, że ma wielkie serce. Mamy nadzieję, że i tym razem uda Nam się przekazać dalej naszą dobroć i empatię.
Narodowe Czytanie 2024 w SP2
„Narodowe Czytanie” to coroczna akcja wspólnego czytania, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. Podczas tegorocznej 13. odsłony tejże akcji odbywać się będzie wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Nasza szkoła jak i jej filia wzięła aktywny udział w tym wydarzeniu.
W SP2 Uczniowie klasy ósmej zaangażowali się w akcję i odczytali fragment dzieła Juliusza Słowackiego przed całą klasą. Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych słów. Dodatkowo, każdy z uczniów otrzymał zakładkę do książki, która będzie im przypominać o tej akcji i lekturze.
Natomiast w Filii uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w przygotowanej przez kolegów i koleżanki prelekcji, podczas której zostały przybliżone postaci z dzieł Juliusza Słowackiego. Wysłuchali także fragmentów kilku tekstów. Na koniec mieli okazję posłuchać od samego Juliusza ciekawostek o jego życiu.
Czekamy na kolejną edycję Narodowego Czytania!
25
Zebranie z Rodzicami - SP2 i Filia
FILIA SP2
O godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie ogólne (dotyczące zajęć WDŻ) na sali gimnastycznej dla rodziców uczniów klas IV-VIII.
Klasa 0 - godz.16.00, sala nr 9
Klasa 1 - godz. 16.30, sala nr 5
Klasa 2 - godz. 17.00, sala nr 8
Klasa 3 - godz. 15.00, sala nr 1
Klasa 4 - godz. 16.30, sala nr 2
Klasa 5 - godz. 15.15, sala nr 2
Klasa 6 - godz. 16.30, sala nr 4
Klasa 7 - godz. 16.30, sala nr 6
Klasa 8 - godz. 15.30, sala nr 6
SP2
O godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie ogólne (dotyczące zajęć WDŻ) na sali gimnastycznej dla rodziców uczniów klas IV-VIII, potem spotaknie z wychowawcą w klasach
Klasa 4 - sala nr 12
Klasa 5 - sala nr 21
Klasa 6 - sala nr 13
Klasa 7a - sala nr 19
Klasa 7b -sala nr 22
Klasa 8 - sala nr 24
Klasy 0-3 spotkania według harmonogramu ustalonego z wychowawcami
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Dzisiaj, 2 września, odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025. Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej od odśpiewania hymnu państwowego. Pani Dyrektor Sabina Baran w ciepłych słowach przywitał uczniów, a w szczególności uczniów klas pierwszych, nauczycieli oraz rodziców. Następnie uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami. Oficjalnie nowy rok szkolny uznajemy za rozpoczęty. Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy owocnego nowego roku szkolnego 2024/2025.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
17
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025
Szkoła Podstawowa nr 2
8:00 - akademia na sali gimnastycznej, potem spotkanie z wychowawcami w salach
10:00 - msza św. w kościele parafialnym
Filia Szkoły Podstawowej nr 2
9:00 - msza św. w kaplicy na Błądzonce, po mszy akademia na sali gimnastycznej i spotkania z wychowawcami w klasach
II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rodzinie św. Jana Pawła II – „Emilia Wojtyła – matka św. Jana Pawła II.
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zorganizował dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego konkurs wiedzy o rodzinie Wojtyłów. W tym roku odbyła się druga edycja pod hasłem „Emilia Wojtyłowa. Matka św. Jana Pawła II”.
Do konkursu zgłosił się uczeń klasy VI B, Mateusz Toczek.
Konkurs odbył się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Do każdego z nich przypisana została literatura przedmiotu.
Wśród książek znalazły się między innymi fragmenty publikacji „Matka Papieża”, poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”, czy „Emilia i Karol Wojtyłowie” autorstwa Mileny Kindziuk. Uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę korzystając również z przygotowanych przez Muzeum materiałów i podcastów, z serii „Wojtyłowie. Śladami rozmów z dawnych lat”.
Dwa pierwsze etapy odbyły się na terenie szkół: etap szkolny 31 stycznia, etap rejonowy 8 marca 2024 roku.
W dniu 26 kwietnia, finaliści, którzy dotarli do ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu, pokonując ponad tysiąc uczniów z całej Małopolski. Uczestnicy mieli 90 minut, by odpowiedzieć na ponad trzydzieści pytań dotyczących wiedzy o życiu Emilii Wojtyłowej. Następnie, w czasie obrad komisji konkursowej, zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W końcowym efekcie okazało się, że Mateusz zdobył III miejsce.
Konkurs swoim patronatem objęli: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski, Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic oraz Małopolski Kurator Oświaty.
Serdeczne i szczere gratulacje dla Mateusza.
Leonardo
Dnia 05 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej odbył się gminny etap Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej “Leonardo 2024”.
Do konkursu przystąpiło 21 kandydatów, 13 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej, 5 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej oraz 3 z Filii Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 33 pytań dotyczących historii, geografii, chemii, języka polskiego, matematyki, religii oraz wiedzy z regionu. Do finału konkursu, który odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., z gminy Sucha Beskidzka wyłoniono czterech kandydatów:
I miejsce Kamil Semik - (FSP2) - 52 pkt.
II miejsce ex aequo - Kamil Spyrka (SP2) - 50 pkt., Gabriela Biel (SP1) - 50 pkt.
III miejsce Adrian Kapusta (SP1) - 46 pkt.
Wszystkim biorącym udział oraz wyłonionym kandydatom serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności, nagrody dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Gmina Sucha Beskidzka.
9
„Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 20 marca 2024 r. w siedzibie KP PSP w Suchej Beskidzkiej odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej przebiegał w dwóch częściach – eliminacje pisemne i eliminacje ustne dla uczniów, którzy najlepiej napisali test z wiedzy pożarniczej. W czasie przerwy między pierwszą a drugą częścią turnieju, uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w pokazie sprzętu ratowniczego. Prezentację tę przygotowała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Suchej Beskidzkiej, demonstrując uczestnikom zastosowanie i możliwości nowoczesnego wyposażenia używanego w akcjach ratowniczych. Komisja konkursowa przyznała w kategorii klas I – IV : 3 miejsce dla Sebastiana Maciejczyka ucznia klasy IV. Gratulujemy
12
„Młodzież Zapobiega Pożarom”
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości:
- przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru,
- praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym,
- wiedzy na temat techniki pożarniczej,
- organizacji ochrony przeciwpożarowej,
- szeroko rozumianego ratownictwa,
- wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego,
- historii i tradycji ruchu strażackiego.
W OTWP uczestniczą dzieci i młodzież w trzech grupach:I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV,II grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII,III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych.W sumie do konkursu przystąpiło 22 uczniów /kl.IV-VIII/
W tym roku turniej był przeprowadzony w OSP – Błądzonka i składał się z dwóch części: pisemnej (test 20 pytań zamkniętych) i ustnej (dla uczniów z najlepszymi wynikami po części pisemnej).
Jury przyznało:
w kategorii klas I-IV – I miejsce Sebastianowi Maciejczykowi z kl.4 – SP2 II miejsce Janowi Knapczykowi z kl.4 – SP2 III miejsce – Jakubowi Steczkowi z kl.4 – FSP2
W kategorii klas V-VIII – I miejsce Oskarowi Klimali z kl.5 – SP2 II miejsce Pawłowi Mikołajkowi z kl.7 – SP2
Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce z każdej grupy przechodzą do etapu powiatowego, który odbędzie się 20 marca w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – Sucha Beskidzka.
Nagrody dla uczestników konkursu ufundował Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.
W przerwie /po części pisemnej/ uczniowie mieli możliwość obejrzeć, a nawet wsiąść do samochodu ratowniczo-gaśniczego, z czego byli bardzo zadowoleni.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy
Zapraszamy do galerii:
31
Ekopracownia w naszej szkole
W Szkole Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej, jak i w innych placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd miasta przykłada się dużą wagę do edukacji ekologicznej. Uczniowie biorą między innymi udział w happeningach związanym z akcją Stop Smog, czyli w marszach ekologicznych promujących dbałość o czyste powietrze. Co roku uczestniczą również w akcji sprzątania świata, a na co dzień prowadzone są akcje zbiórki nakrętek, zużytych baterii oraz makulatury, segregacja odpadów oraz propagowane jest oszczędzanie energii, wody i ciepła, jak i podejmowane są działania informacyjne na temat gospodarki obiegu zamkniętego. Utworzenie ekopracowni OZE sprawi, że edukacja i kształtowanie świadomości ekologicznej przybierze ciekawszy, bardziej doświadczalny wymiar. Ponadto wpłynie pozytywnie na motywację uczniów do nauki.
Możliwość korzystania z nowoczesnych pomocy dydaktycznych pozwoli na bezpośrednią obserwację środowiska przyrodniczego, a urządzenia dotyczące odnawialnych źródeł energii unaocznią proces pozyskiwania jej z innych niż konwencjonalne źródła, przede wszystkim z wiatru i słońca. Uczniowie będą mogli korzystać z pracowni podczas lekcji oraz zajęć dodatkowych, co pozwoli w sposób innowacyjny realizować treści z zakresu biologii, chemii, geografii i fizyki. Przedsięwzięcie ma na celu również rozbudzenie u uczniów perspektywicznego myślenia, a także zmusić do refleksji, która w dobie zanieczyszczenia środowiska, efektu globalnego ocieplenia pozwoli na kształtowanie świadomości w całej społeczności lokalnej.
Ekopracownia dla grupy 25 uczniów wyposażona zostanie w monitor interaktywny, komputer przenośny wraz z oprogramowaniem, tablicę magnetyczną, stoliki i krzesła dla uczniów, biurko i fotel dla nauczyciela, szafy i regały do przechowywania pomocy dydaktycznych, mikroskopy oraz zestawy preparatów do mikroskopów, okazy geologiczne, pomoce dotyczące odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska, zestawy edukacyjne na temat gospodarki odpadami, modele roślin i zwierząt, zestawy do badań środowiskowych i czystości wody. Całkowita wartość projektu to blisko 76,4 tys. zł, a kwota 68,7 tys. zł to dofinansowanie pozyskane przez samorząd miasta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Źródło: https://sucha-beskidzka.pl/pl/639/10116/szkola-podstawowa-nr-2-wzbogaci-sie-o-ekopracownie-oze.html